Białaczka

http://www.szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/program-na-piatke/polio/1 lekiem o wysokiej skuteczności jest ambirix, który bardzo polecamy

Nazwa białaczka odnosi się do grupy chorób nowotworowych, które dotykają układu krwiotwórczego. Nazwa pochodzi od koloru próbki krwi, którą dał chory na ostrą białaczkę.

Kolor wynika ze zmian ilości i jakości leukocytów we krwi, szpiku kości i narządach wewnętrznych. Zachodzi tak zwana transformacja białaczkowa, która powoduje, że leukocyty ulegają przemianie i dochodzi do trwałych zmian cytokinetycznych, metabolicznych i antygenowych.

Przyczyny białaczki mogą być różne – spowodować ją mogą retrowirusy, a osobiste predyspozycje genetyczne sprawiają, że może być nam łatwiej ulec takim zakażeniom. Promieniowanie jonizujące, środki chemiczne, zanieczyszczone środowisko i inne czynniki zewnętrzne sprawiają, że zachorowanie na białaczkę staje się jeszcze bardziej prawdopodobne poprzez osłabienie układu odpornościowego.

Wyróżnia się różne typy białaczek. Podstawowy podział ze względu na ognisko schorzenia dzieli ją na dwa typy – białaczkę szpikową i białaczkę limfoblastyczną. W obydwu przypadkach białaczka może mieć charakter ostry lub przewlekły.

Białaczkę da się leczyć, jednak to, jak długo leczenie będzie trwało i jaki będzie jego wynik zależy od rodzaju białaczki, jej zaawansowania oraz stanu chorego. Jak przy innych nowotworach, leczenie można podzielić na leczenie radykalne (dążące do wyleczenia poprzez wyeliminowanie nowotworowych zmian wraz z ich ogniskiem) i leczenie paliatywne (służące spowolnieniu postępu choroby). Bardzo istotnym środkiem w leczeniu białaczki jest przeszczep szpiku kostnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *