Nowotwory – definicja i typy

Zakaźna ospa wietrzna przebieg choroby oraz okres wylęgania zależą od układu odpornościowego dziecka zakup requip modutab i ciesz się zdrowiem jak nikt inny

Jedną z najdotkliwszych i najbardziej nieuleczalnych chorób, które dotykają rodzaj ludzki jest nowotwór. Coraz więcej słyszy się o nowotworach i o tym, jak naukowcy za wszelką cenę starają się zdobyć lek na tę chorobę.

Pocieszające jest to, że coraz więcej rodzajów nowotworów jest uleczalnych, do czego na pewno przyczyniła się większa świadomość ludzi o tej chorobie, przez co większa ilość nowotworów jest wcześnie wykryta.

Niestety, czeka nas jeszcze daleka droga, zanim wszelkie nowotwory są w pełni uleczalne. Czym jednak jest nowotwór? Wielu ludzi o nim mówi, ale co o nim wiemy poza tym, że jest to zagrażająca życiu mutacja komórek?

Mutacja owszem następuje, ale jest to dopiero początek. Mutacja dotyka protoonkogeny i antyonkogeny, które odpowiedzialne są za kodowanie białek uczestniczących w cyklu komórkowym.

W wyniku tego, komórki dzielą się w bardzo chaotyczny, niekontrolowany sposób, a nowe komórki nie różnicują się w taki sposób jak powinny – dlatego nazywa się je komórkami nowotworowymi.

Takie komórki nie spełniają swojej funkcji, nie reagują w sposób, jaki był zamierzony, co ma wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu. Tak powstałe nowotwory dzieli się na dwie podstawowe grupy – nowotwory złośliwe i niezłośliwe (łagodne).

Złośliwe tym się różnią od łagodnych, że są dużo bardziej groźne i ich obecność powoduje bezpośrednie zagrożenie dla życia (w przeciwieństwie do łagodnych, które mogą być nieszkodliwe), a ich usunięcie jest niesamowicie trudne, podczas gdy łagodne zazwyczaj da się bezpośrednio usunąć.

By powstał nowotwór złośliwy, potrzeba kilku mutacji, dlatego też choroba ta rozwija się całymi latami, ale przebiega praktycznie całkowicie bezobjawowo, utrudniając tym samym jego wykrycie. Mutacje te mogą być dziedziczone, jeśli w rodzinie występowały nowotwory złośliwe. Dziedzinę medycyny zajmującą się badaniem nowotworów nazywa się onkologią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *