Avodart ulotka

Jedną z dwóch głównych odmian nowotworów jest nowotwór łagodny, zwany też niezłośliwym. Polega on na powolnym rozroście tkanek, które strukturą nie odbiegają od swojej normalnej struktury.

Jego rozrost jest zamknięty, tak więc nie ma jak się rozprzestrzenić szerzej, niż poza teren  np. torbieli, w której się znajduje. Może powodować ucisk na sąsiednie tkanki, ale nie daje żadnych przerzutów, ani nie powstaje po nim wznowa, tak więc można go bezpiecznie usunąć w pełni, bez obaw o przeniesienie się choroby na inną strefę ciała lub ponowny rozrost tkanek w miejscu, gdzie usunięto guza.

Poza niektórymi przypadkami jest całkowicie nieszkodliwy i da się go w zupełności usunąć. Niemniej jednak należy uważać, jeśli guz wydziela jakieś hormony, które mogą wpłynąć na stan organizmu, lub jeśli dzieje się z nim coś niepokojącego fizycznie – krwawienia, zamknięcie światła naczynia.

Trzeba też zachować ostrożność i niezwłocznie nowotwór usunąć, jeśli uciska on np. na nerw, lub jeśli znajduje się w kluczowym dla funkcjonowania organizmu organie (serce, kręgosłup).

Nie zaleca się chemioterapii przy leczeniu nowotworów łagodnych z dwóch względów. Po pierwsze, większość z nich ma dojrzałą, zróżnicowaną strukturę tkankową, są one odporne na działanie chemioterapii. Po drugie, chemioterapia jest w takim przypadku całkowicie zbędna, gdyż usunięcie chirurgiczne powinno całkowicie wystarczyć, by raz na zawsze usunąć zmianę nowotworową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *