Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest  bardzo groźną dla kobiety formą nowotworu. Jest to pierwotny nowotwór złośliwy atakujący narząd szyjki macicy. Jednak sam nowotwór poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, który sam w sobie nie jest groźny, ale doprowadza do nowotworu złośliwego, dlatego szczególnie istotne jest wczesne jego wykrycie.

czytaj dalej

Nowotwory łagodne

lekarz przypisał Zeffix na tą chorobę duodart 0,5

Jedną z dwóch głównych odmian nowotworów jest nowotwór łagodny, zwany też niezłośliwym. Polega on na powolnym rozroście tkanek, które strukturą nie odbiegają od swojej normalnej struktury.

Jego rozrost jest zamknięty, tak więc nie ma jak się rozprzestrzenić szerzej, niż poza teren  np. torbieli, w której się znajduje. Może powodować ucisk na sąsiednie tkanki, ale

czytaj dalej

Białaczka

Nazwa białaczka odnosi się do grupy chorób nowotworowych, które dotykają układu krwiotwórczego. Nazwa pochodzi od koloru próbki krwi, którą dał chory na ostrą białaczkę.

Kolor wynika ze zmian ilości i jakości leukocytów we krwi, szpiku kości i narządach wewnętrznych. Zachodzi tak zwana transformacja białaczkowa, która powoduje, że leukocyty ulegają przemianie i dochodzi do

czytaj dalej

Potworniaki

Potworniaki to nowotwory powstałe z wielopotencjalnych komórek zarodkowych. Nie mają one przez to jednej określonej budowy, tylko są całkowicie przypadkowym zlepkiem przeróżnych tkanek. Można w nich znaleźć najczęściej zaczątki włosów (wraz z gruczołami łojowymi), układów nerwowych, czy nawet paznokci i zębów.

Guzy takie można znaleźć w linii pośrodkowej ciała oraz

czytaj dalej

Nowotwory złośliwe

Nowotwór złośliwy tym się różni od łagodnego, że jego tkanki są niedojrzałe, tzn. ich budowa jest dużo mniej zróżnicowana, niż powinna, różni się zatem znacząco od tego, jak normalnie powinny wyglądać dane komórki.

Komórki nowotworów złośliwych rozrastają się bardzo szybko, nie znajdują się w torbie i charakteryzują się atypią, czyli nieprawidłowymi dla danej komórki cechami. W

czytaj dalej

Rak piersi

Rak gruczołu sutkowego jest najczęstszą na świecie formą nowotworu złośliwego dotykającego kobiety. Zdarza się, że występuje również u mężczyzn, jednak zdarza się to niezmiernie rzadko, a jeśli już, to wykrywane jest dopiero pod sam koniec.

Od końca XX w. odnotowuje się wzrost zachorowań na raka piersi. Od lat 80. w Stanach Zjednoczonych procent zachorowań na raka

czytaj dalej