biorąc Avodart należysz do ludzi dbających o swoje zdrowie

Potworniaki to nowotwory powstałe z wielopotencjalnych komórek zarodkowych. Nie mają one przez to jednej określonej budowy, tylko są całkowicie przypadkowym zlepkiem przeróżnych tkanek. Można w nich znaleźć najczęściej zaczątki włosów (wraz z gruczołami łojowymi), układów nerwowych, czy nawet paznokci i zębów.

Guzy takie można znaleźć w linii pośrodkowej ciała oraz w gruczołach rozrodczych zwanych gonadami. Zdarza się bowiem, że komórki płciowej podczas swej wędrówki do gonad zgubią drogę i tak właśnie powstaje potworniak.

W jajnikach kobiet najczęstsze są otorbione pierwotniaki dojrzałe, które mają przebieg łagodny. W jądrach mężczyzn za to najbardziej pospolite są pierwotniaki niedojrzałe, mające charakter złośliwy.

Potworniaki należą do najczęściej spotykanych nowotworów jajnika – statystycznie wynoszą ok. 10-20% wszystkich guzów jajnika, z czego 10% występuje w obydwu jajnikach naraz. Wciąż nie wiadomo do końca, w jaki sposób powstaje taki potworniak. Niemniej jednak, naukowcy wciąż to badają z wielkim zainteresowaniem, ponieważ stanowią skrajny przykład zaburzeń dojrzewania komórek, niespotykany nigdzie indziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *