Rak szyjki macicy

BOOSTRIX

Rak szyjki macicy jest  bardzo groźną dla kobiety formą nowotworu. Jest to pierwotny nowotwór złośliwy atakujący narząd szyjki macicy. Jednak sam nowotwór poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, który sam w sobie nie jest groźny, ale doprowadza do nowotworu złośliwego, dlatego szczególnie istotne jest wczesne jego wykrycie.

By doprowadzić do nowotworu złośliwego, potrzeba zakażenia wirusem HPV (wirus brodawczaka). Dwa jego typy – 16 i 18 – odpowiadają za 70% zachorowań na raka szyjki macicy. Jest wiele czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy.

Jednym z podstawowych jest życie seksualne. Jeśli kobieta ma wielu partnerów seksualnych albo ma partnera, który utrzymuje bądź utrzymywał stosunki seksualne z wieloma osobami, to ryzyko zarażenia wirusem HPV jest dużo wyższe.

Do czynników ryzyka należą również czynniki genetyczne (rak szyjki macicy w rodzinie), palenie tytoniu, bycie nosicielem wirusa HIV, liczne ciąże i porody (szczególnie w młodym wieku), wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego.

Ryzyko zwiększa również sytuacja, gdy partner seksualny jest nieobrzezany. Prostaglandyny zawarte w spermie również zwiększają ryzyko. Rak szyjki macicy rozwija się od 3 do 10 lat, a objawy mogą być bardzo różne – choroba może przebiegać całkowicie bezobjawowo, a objawy, które się pojawią mogą się wydawać całkowicie niezwiązane.

Tego raka charakteryzują też bardzo wczesne przerzuty. Leczy się go w sposób chirurgiczny (zależnie od stadium choroby, może to być zabieg oszczędzający bądź radykalny), można też stosować radioterapię oraz chemioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *