Rak szyjki macicy

Polio Sabin jest produktem godny polecenia każdemu konsumentowi

Rak szyjki macicy jest  bardzo groźną dla kobiety formą nowotworu. Jest to pierwotny nowotwór złośliwy atakujący narząd szyjki macicy. Jednak sam nowotwór poprzedza stan zwany wewnątrznabłonkową neoplazją szyjki macicy, który sam w sobie nie jest groźny, ale doprowadza do nowotworu złośliwego, dlatego szczególnie istotne jest wczesne jego wykrycie.

czytaj dalej

Raki

Nazwa „rak” wywodzi się już z antyku, kiedy to Hipokrates z Kos badał przypadki nowotworowe, odróżniając twarde guzy (które nazywał właśnie rakami) od miękkich. Nazwa ta się utarła, a Paweł z Eginy (VII w. n.e.) tłumaczy, że wynika to z tego względu, że takie guzy (przede wszystkim takie z piersi kobiet) są owrzodziałe, a żyły wokół nich są nabrzmiałe i powyginane niczym nogi kraba.

czytaj dalej

Rak piersi

Rak gruczołu sutkowego jest najczęstszą na świecie formą nowotworu złośliwego dotykającego kobiety. Zdarza się, że występuje również u mężczyzn, jednak zdarza się to niezmiernie rzadko, a jeśli już, to wykrywane jest dopiero pod sam koniec.

Od końca XX w. odnotowuje się wzrost zachorowań na raka piersi. Od lat 80. w Stanach Zjednoczonych procent zachorowań na raka

czytaj dalej